5 Balandis 2020, Sekmadienis

 

Pirmas
 

Esančius valdžioje labiau įprasta peikti nei girti. O  pelnyti visuotinį pripažinimą, tapti žmogumi, į kurį kreipiamasi ir laimei aplankius, ir bėdai ištikus – ypač sunku. Jonas Samoška, Mažonų seniūnijos seniūnas, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas, yra pripažintas ir gerbiamas savo bendruomenės narių, vertinamas savivaldybėje, žinomas šalyje. Gruodžio 16 dieną sukanka 30 metų, kai jis dirba vadovaujamą darbą.

- Dar ketvirtoje klasėje savo rašinėlyje rašiau, kad noriu būti agronomu, - su šypsena prisiminė savo svajones Mažonų seniūnijos seniūnas Jonas Samoška.
Troškimams buvo lemta išsipildyti. Baigus mokslus tuometiniame Pajūrio žemės ūkio technikume, pirmąja Jono darboviete tapo kolūkis Pagramantyje. Čia šešerius metus dirbo brigadininku, agronomu – daržininku.
- Žemę visada mylėjau labiau nei techniką, todėl agronomo darbas man buvo įdomus. Bet labiausiai ir jaunystėje, ir dabar man patinka bendrauti su žmonėmis, - sakė Jonas Samoška.
Kaip pats prisiminė, jam visada  norėjosi aktyvesnio visuomeninio gyvenimo, būti tarp žmonių. Pagal anų laikų tvarką buvo renkamas apylinkės tarybos deputatu, dalyvavo kaimo visuomeniniame gyvenime.
- Buvau vos dvidešimt šešerių, kai 1982 metais Salomėjai  Milukienei pasiūlius, buvau išrinktas Pagramančio apylinkės vykdomojo komiteto pirmininku, - kalbėjo apie savo pirmąsias atsakingas pareigas Jonas Samoška.  
1989 metais, kai buvo sujungtos Sungailiškių, Lomių, Mažonų apylinkės, ir jaunam vadovui pasisekė laimėti rinkimus, atsakomybės dar padaugėjo. Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę, daug kas iš esmės mainėsi. Apylinkes keitė seniūnijos, pirmininkai tapo viršaičiais, vėliau seniūnais. 1995 metais, įsikūrus Mažonų seniūnijai, jos seniūnu tapo Jonas Samoška.  
- Kaip bevadintume arčiausiai žmonių esantį pareigūną, svarbiausias yra jo požiūris į jam patikėtas pareigas ir noras, sugebėjimas padėti žmonėms, - kalbėjo Jonas Samoška.
Kaip pats prisiminė, sovietiniais laikais apylinkių tikrintojų būta daugiau: vos ne kas mėnesį  sulaukdavo kokios nors revizijos. Tekdavo ir tuokti, ir vardynas organizuoti, ir daugybę kitokių darbų atlikti. Dabartinių seniūnijų funkcijos kiek kitokios, o ir auditai retesni.
- Turime daug ūkinių rūpesčių: prižiūrime vietinius kelius, tvarkome gyvenviečių apšvietimą, prižiūrime kapines, kultūros namų, bibliotekų pastatus. Ir dabar seniūnijoje žmonės gali susitvarkyti daugelį jiems reikalingų dokumentų, - vardijo Jonas Samoška.

Vadovauja LSSA veiklai

Vasaros pradžioje Jonas Samoška buvo išrinktas Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentu. Jis įsitikinęs, kad tokį pasitikėjimą pelnė dėl to, jog žemaičiai seniūnijose  yra savarankiškesni, turi daugiau galių priimti sprendimus. Štai ir Tauragės rajono savivaldybė seniūnijoms yra suteikusi žymiai daugiau finansinės laisvės nei kitur. Pasak Jono Samoškos, nors toks pasitikėjimas yra labai naudingas čia gyvenantiems žmonėms, darbuotojams kartu su juo atitenka ir didesnė atsakomybė.
- Mažonų seniūnijoje nuolat lankosi daug svečių, norinčių savo akimis pamatyti mūsų sukauptos patirties privalumus. Štai lapkričio mėnesį pas mus vykusiame forume „Bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų aktualijos ir perspektyvos“ dalyvavo Klaipėdos, Jurbarko, Šilalės, Pagėgių, Tauragės bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų nariai, seniūnai, - pasakojo Jonas Samoška.
Jo pastebėjimu, LSSA daug daro artindama savivaldą prie žmonių, įtakodama naujų seniūnijoms aktualių įstatymų ar jų pakeitimų priėmimą Seime. Akivaizdžios naudos teikia ir atskirų seniūnijų bendradarbiavimas, bendros veiklos koordinavimas.
- Šis darbas yra visuomeninis, tačiau kam nors reikia jį dirbti. Mūsų seniūnijos darbuotojų komanda yra profesionali, gerai sustyguota ir visuose sumanymuose bei darbuose mane palaiko. Todėl kai tenka išvažiuoti, esu ramus ir žinau, kad čia darbai nesustos, – užtikrintai kalbėjo LSSA prezidentas  Jonas Samoška.

Su daina smagiau

- Augau dainingoje šeimoje. Šviesios atminties broliui Vytautui tėvai buvo nupirkę akordeoną. Juo moka groti ir brolis Algirdas. Brolių dainoms pritardavo ir jauniausioji sesuo Virginija, - apie Matiškiuose praleistus vaikystės, jaunystės metus pasakojo Jonas Samoška.
Abu su sese ir dabar dar kartais padainuoja. Pats Jonas Samoška nuo jaunystes dalyvauja meno saviveikloje. Ir dabar dainuoja Mažonų vyrų vokaliniame ansamblyje. Kaip pats prisipažino, jam artima kultūrinė, švietėjiška veikla, renginių organizavimas.
- Jei nebūčiau seniūnas, norėčiau dirbti kultūrinį darbą, - juokdamasis sakė Jonas Samoška, įžvelgdamas šios veiklos reikšmingumą kaimo žmogui.

Gera, kai savas žmogus šalia

   
Trumpo laisvalaikio minutes Jonas Samoška mėgsta leisti Pagramantyje, jaukioje savo sodyboje, kurioje yra įsikūręs kartu su žmona Laima. Po vienu stogu kartu nugyventa ne viena dešimtis metų.     
- Jau ir sidabrinių vestuvių jubiliejus praėjo, tiesa, be didelių iškilmių, - sakė Jonas Samoška. - Abu mėgstame pasikapstyti šiltnamyje, pagražinti namų aplinką.
Jo teigimu, pačių užaugintos daržovės kvapnesnės, o namie keptos žmonos duonos tikrai negalima su jokia kita sulyginti. Ponia Laima dirba Mažonų seniūnijoje socialinio darbo organizatore.
- Dirbti vienoje įstaigoje nėra lengva, bet ji susitvarko,- pastebėjo Jonas Samoška, didžiuodamasis žmonos santūrumu, kantrybe ir įgimtu taktu.
Jis prisipažino, jog pačiam retą savaitgalį tenka pabūti namuose. Namiškiai, giminaičiai kartais dėl to ir papriekaištauja. Gi jis pats žmonėms atsakyti negali ir stengiasi dalyvauti visur, kur yra kviečiamas.

Niekada nebuvo  „popierinis“ biurokratas

Nors pats Jonas Samoška mano, kad geru vadovu reikia gimti, vis tik nuolat gilinosi į savo darbo subtilybes.
- Ir pats nežinau, kiek laiko yra tekę skirti teisės aktų studijavimui, konsultuojantis su  teisės ar vadybos specialistais, - pasakojo seniūnas.
Studijos Lietuvos žemės ūkio akademijoje, Kauno technologijos universitete apgintas viešojo administravimo magistro vardas leido Jonui Samoškai giliau pažvelgti į darbą seniūnijoje. Nors pats seniūnas kukliai nutylėjo, bet seniūnijoje visi žino, kad vietiniai žmonės, norėdami sudaryti testamentą, susitvarkyti žemės dokumentus ar kitų reikalų prispirti pirmiausia patarimo ir pagalbos skuba pas seniūną, o tik vėliau pas advokatus. Ir nepasitaikė nė vieno, kuriam jis būtų nepadėjęs.
- Dirbu jau su trečia čia gyvenančių žmonių karta. Jie pažįsta mane, aš pažįstu juos. Kartu daug dirbome, džiaugėmės ir liūdėjome, - sakė seniūnas. - Dabar, kai jau už pečių net trisdešimt darbo metų, žinau, kad vadovas turi būti demokratiškas, paprastas, mokėti užjausti ir suprasti žmones. O jei  pritrūks širdis gerumo, supratimo, jokie diplomai nepadės.
 Kad to gerumo ir dėmesio užtenka visiems, supratau jau po pokalbio su Jonu Samoška. Palydėjęs mane, jis rūpestingai palietė prie seniūnijos durų augančio medelio apsnigtą šaką. Tikriausiai norėjo įsitikinti, ar pirmasis gruodžio sniegas jai nėra per sunkus.
 

Sigutė PUMPUTIENĖ

Komentarai

 #
Tikrai žmonių mėgstamas ir gerbiamas. Negaili išmintingo patarimo ir pagalbos. Sėkmės,Seniūne!
 
 #
geriausi linkėjimai seniūnui
 
 #
tiesa kitokia, jei nebūtų kovšovų petrošių beišių įrankis susidorojant su kpsskgb neparankiais piliečiais, negautų ir kapinių sargo pareigų, dabar yra kaip yra.
 
 #
Jei žmogus būtų kvailas, jokioje vietoje ilgai neišsilaikytų... O jis sugeba, ir dar Lietuvos mastu.
 
 #
Reikia žmogų matyti kasdien ir įvairiose situacijose, tik tada galima spręsti koks tai žmogus.Ir nematau jokio kruopelės tiesos trečiame komentare. Seniūnas puikus darbuotojas, geras viršininkas pavaldiniams, kompetentingas patarėjas gyventojams!sėkmės seniūne!
You voted 'viršun'.
 
 #
Tik toks menkysta, parankinis Praniaus Petrošiaus, Arūno Beišio, Viktaro Kavšovo už nusikalstamas veikas, susidorojant su Lietuvos Piliečiai "laikomas pareigose" Gėda Tauragei. Gėda Mažonų seniūnijos Žmonėms.
You voted 'down'.
 
 #
UOLIAI TARNAUJA VALDŽIOS NUSIKALTĖLIAMS SUSIDOROJANT SU JIEMS NEPARANKIAIS PILIEČIAIS, DĖL TO IR LIAUPSĖS
 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija