30 Kovas 2020, Pirmadienis

 

Pirmas
 

„Nerūstauk, vėjau, gailiai, neverk, lietau, gailus, tai rudenėlio laikas – užleiskim jam takus“, – tokiais žodžiais prasidėjo Lomių bendruomenės kiemelyje, išpuoštame rudeniniais žydinčiais jurginais, tradicinis rudens gėrybių kiemturgis. 

Renginiui pasirinkta  neeilinė diena – etnologų vadinama rudens lygiadieniu, kai gamtoje susilygina diena su naktimi, vartai į kalendorinį rudenį.

Ant stalų išrikiuotos puikavosi lomiškių  rudens gėrybės bei iš jų pagaminti patiekalai. Spalvingas ir gausus stalas maloniai traukė akį.

Didelio dėmesio sulaukė didžiausios parodos gėrybės – storašoniai  įvairių spalvų ir dydžių moliūgai, bulvės, cukinijos. Didžiausią parodos galiūną, vertą nominacijos, išaugino ir į parodą vežimu atvežė Nijolė Norvaišienė. Didžiausias bulves išaugino Algimanto Ramanausko šeima. Čia pat ant svarstyklių vos telpanti  bulvė svėrė beveik  kilogramą! Dekoratyviniai moliūgai , išauginti Ingos ir Vido Stonių šeimoje, puošė rudens gėrybių stalą. Vežimėlį įvairiaspalvių  cukinijų į parodą atgabeno Eugenija Juškienė. Rasos Laurinaitienės žalieji moliūgai vos  tilpo vežimėlyje.

Parodoje buvo pristatytos ir  netradicinės gėrybės. Juozas ir Julija Šveikauskai į parodą atnešė savo sode išaugintų geltonų cidonijų – citrinos giminaičių.  Įdomu ir tai, kad šiandien Lomių krašto soduose sėkmingai auga ir vaisius veda graikiniai riešutmedžiai, kurie mūsų krašte pirmą kartą „apsigyveno“ XIX – ojo amžiaus pabaigoje Lomių dvaro parke. Šiandien jie auga ir puikiai vaisius veda Sauliaus ir Kristinos Čiapų, Margaritos ir Emilio Dičmonų, Julijos ir Juozo Šveikauskų soduose!

Renginio dalyvius maloniai nustebino Sandros  ir Vaidoto Valinčių šeima, į parodą atvežę ir  išaugintų gražuolių žirnių rinkinių bei  špinokų – špinatų giminaičių, vertingų žalumynų žmogaus stalui. Atsineštame  šeimos krepšelyje buvo ir naudingų vaistažolių, kitų gėrybių.

Ant stalų išrikiuoti puikavosi šeimininkių kepti obuolių, moliūgų, morkų ir kt. daržovių pyragai, pagamintos gardžios mišrainės, užtepėlės, uogienės, kompotai ir kitos vertingos gėrybes.  Pieno ūkio šeimininkė  Kristina Čiapienė, šventės dalyvius vaišino ką tik iškeptu karštu  varškės sūriu, sultingomis kriaušėmis. Gražiai parodoje derėjo Valerijos ir Giedriaus Valuntų šiltnamyje išauginti įvairių rūšių  ir spalvų pomidorai.

Renginio vedėja Elena Bazinienė kvietė šeimininkes pristatyti savo patiekalus. Moterys Stasė Buikienė, Nijolė Norvaišienė, Laima Žiurkuvienė, Julija Popendikienė, Kristina Čiapienė ir kitos dalijosi  receptais, vaišino kiemturgio dalyvius savo pagamintais patiekalais. Išspaustomis sodo gėrybių  sultimis  vaišino Vena Danilavičienė. Renginį paįvairino vaikų dienos centro jaunųjų šeimininkių iškepti karšti garuojantys blynai.

Kiemturgį paįvairino nuskambėjusi mergaičių ansamblio daina (vadovė Ema Pavalkytė). Dienos centro vaikai ( vadovė Gintarė Vasiliauskienė) spėliojo metų orą, palankų  žemės darbams. Buvo perskaitytas kaimo eiliuotojos Julijos Popendikienės naujausias  eilėraštis, skirtas kiemturgio šventei.

Gana gausiai į renginį susirinkę lomiškiai dar ilgokai bendravo, nesiskirstė, šnekučiavosi su kaimynais ar seniai matytais draugais.

 

Lomių k. bendruomenės informacija, nuotraukos Nerijaus Žiurkaus

 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija