23 Vasaris 2020, Sekmadienis

 

Pirmas
 

Kristina NEVELKIENĖ
 

Vykdama susitikti su kalviu Kęstu, auginančiu gyvates, tikėjausi pamatyti plačiapetį žilstelėjusį senuką, nes toks nuo vaikystės susiformavęs kalvio įvaizdis. Tačiau kai duris atvėrė jaunas vyras, pamaniau - galbūt tai kalvio sūnus. Pasirodo, klydau. Tai Kęstutis Plyskaitis, meilę kalvystės amatui, kaip pats sako, paveldėjęs iš savo prosenelio Stanislovo Albrechto. Į kieme stovinčią kalvę Kęstutis dar vaikystėje dažnai mėgdavęs užsukti, tačiau rimtai šiuo amatu susidomėjo nuo 2004-ųjų metų, o po metų su keliais bendraminčiais įkūrė UAB „Hefaisto kalvė“. 2006 metais įstojo į Asociaciją Lietuvos kalvių sąjunga.

Kęstutis prisipažįsta, jog jokių specialių kalvystės mokslų nebaigęs. Visko stengėsi išmokti savarankiškai, prašydavo, kad pamokytų savo amatą išmanančių kalvių. Kalvystės meno subtilybes perprasti padėjo ir visoje Lietuvoje žinomas menininkas – kalvis ir skulptorius Edmundas Frejus, kuris prieš dvejus metus iškeliavo Amžinybėn.

Pirmoji nesėkmė nesužlugdė

Buvęs liūdnai pagarsėjusios UAB „Hefaisto kalvė“ savininkas Kęstutis Plyskaitis po bankroto nepalūžo ir toliau tęsia savo pamėgtą veiklą. Tik dabar jau niekuo nebepasitiki ir, pasak Kęstučio, dirba pats „ant savęs“ pagal individualios veiklos sutartį. Savo dirbtuvėms jis nuomojasi seną pastatą – buvusį malūną Meldikviršių kaime. Kaip ir anksčiau, pats piešia eskizus, pats kala plieną. Gamina tvoras, vartus, turėklus ir kitus gaminius. Kęstutis sako, jog ant Tauragės viešbučio sienos dar tebekabo jo buvusios įmonės reklama su visais jo kontaktais, internete taip pat dar pilna įvairiausių nuorodų.

Menininkas prisipažįsta, jog pastaruoju metu, gal prieš kokį pusmetį, jis susižavėjo peilių gamyba. Ir ne bet kokių, o iš garsiojo Damasko plieno.

- Senovėje šis plienas dėl savo savybių buvo vadinamas dievų plienu. Jis nuo seno buvo gaminamas Indijoje. Tačiau parduoti savo gaminius amatininkai veždavo į garsųjį Sirijos turgų Damasko mieste. Panašiai, kaip dabar mūsų Žemaitijos turgus Rietave, - juokiasi kalvis. – Iš čia ir kilo pavadinimas Damasko plienas. Jo gamyba labai sudėtinga. Kalvišku būdu suvirinama labai daug sluoksnių – maždaug nuo 125 iki net 200 000 – priklausomai nuo plieno savybių. Kuo daugiau sluoksnių, tuo smulkesnis raštas ir geresnės pjovimo savybės, tačiau vaizdas prastesnis, nes smulkus raštas prasčiau įžiūrimas. Šiais laikais Damasko plienas labiau vertinamas dėl grožio.
Kęstutis prisipažįsta, jog labiausiai jį ir sužavėjo Damasko plieno grožis, jo raštai. Šio plieno gamyba labai imli, ilga ir reikalauja didelio meistriškumo.

- Damasko plienas žavi tuo, kad įmanoma sukurti kokį tik nori plieno raštą, ir tuo pat metu jis išliks unikalus, nes antro lygiai tokio pat pagaminti neįmanoma. Rašto sudėtingumas, grožis ir plieno kokybė parodo jį gaminusio kalvio meistriškumą. Seniau toks plienas nebuvo paslaptis ir Lietuvoje. Bet kuris kalvis – ginklininkas privalėjo mokėti kalti tokį plieną. Iš to ir kalavijo pavadinimas kilęs – kalu, viju, nes plieno raštas gaunamas ne tik suvirinus daug sluoksnių bet ir tam tikra tvarka lankstant, sukant, suvijant. Tik senovėje tai darydavo ne dėl grožio, o dėl išskirtinių tokio plieno savybių. Šiandien mažai kas iš viso sugeba Damasko plieną nukalti, o tai darančių tikrai kokybiškai - vienetai. Ginklininkais tapdavo tik aukščiausios kategorijos kalviai, nes nukalti ginklą - tai kalvio meistrystės viršūnė. Beje, visuomenėje plačiai paplitusi nuomonė, kad peilis - tai ginklas. Toks įsitikinimas išlikęs dar nuo sovietmečio, o šiai dienai Lietuvoje peiliai ginklams nepriskiriami, išskyrus peilius su automatiškai iššokančia geležte ir tuos, kurių abi geležtės pusės pagaląstos. Kitus peilius galima ir gaminti, ir įsigyti, ir laikyti, ir net nešiotis, - įsitikinęs kalvis Kęstutis.
  Nors darbo daug, tačiau menininką džiugina galutinis jo rezultatas – puošnus peilis. Vieno peilio geležtę nukalti kalvis užtrunka visą dieną, o dar beveik savaitę gamina visą peilį. Rankena – iš natūralaus medžio. Rankenos galą dažniausiai papuošia gabalėliu rago, kriauną - bronzos, nikelio ir vario lydiniu.

- Peilių rankenoms dažniausiai naudojamos egzotinės medienos rūšys, pasižyminčios savo stabilumu - nesugeria drėgmės, nesitraukia, neskilinėja, nepraranda spalvos, taip pat dideliu kietumu ir tankiu bei išskirtiniu gražiu raštu. Aukštos kokybės peiliuose turi būti naudojamos ir kokybiškos medžiagos. Tam tinkamų rūšių yra labai daug, todėl visų neišvardysiu. Aš dažniausiai naudoju merbau, ipės, cocobolo, padouk medieną. Bene geriausiai tinka ironwood (geležinio medžio) grupės medžių rūšys. Plačiai naudojamas Karelijos beržas, taip pat ir vietinių beržų gumbai. Rankenų mediena pakankamai brangi, gabaliukas medžio vienai rankenai gali kainuoti iki 200 litų. Tačiau naudojamos ir brangesnės medžiagos. Pavyzdžiui, mamuto kaulo gabalas peilio rankenai internete kainuoja 1000 - 1500 litų. Puošybai dažnai naudojamos tokios medžiagos kaip perlamutras, kupranugario kaulas, kašaloto dantys, koralai, sidabras, auksas, rankenos inkrustuojamos net deimantais. Aš apsiriboju gintaru, malachitu, elnio arba briedžio ragu, išskirtiniu atveju – sidabru, - dalijosi savo patirtimi Kęstutis.
Nemažai tokių peilių nagingas meistras jau yra pagaminęs. Kiekvienas vis kitoks, vienas už kitą įmantresnis. Tačiau pamatyti juos galima tik jo asmeninių nuotraukų archyve, nes, pasak Kęstučio, pas jį namuose tie peiliai neužsibūna. Kas tik pamato, tuoj užsimano įsigyti. Vienas toks peilis jau iškeliavęs į Ameriką, o trys pasiekė net Australiją. Vienas peilis, priklausomai nuo įdėto darbo ir medžiagų, kainuoja nuo 500 iki 1200 litų.

Kalvis Kęstutis gali pagaminti ir kardą. Istorija pasakoja, jog iš Indijos atvežto plieno Damaske dažniausiai ir buvo gaminami ginklai. Čia pagaminti kardai patekdavo į Afrikos valstybes. Du sukryžiuoti kardai, aišku, paties Kęstučio pasigaminti, puošia jo svetainės duris.

 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija