6 Balandis 2020, Pirmadienis

 

Pirmas
 

Kai likimas pagaili jaunam žmogui sveikatos, lemtingas jo klaidas bando ištaisyti tėveliai ir mokytojai. Visada kirba mintis, kur ir kaip geriau galima tai padaryti. Kur tokiems vaikams saugiau, maloniau, naudingiau - bendrojo lavinimo mokyklose ar vien tik jiems pritaikytose įstaigose? Todėl ir nutariau apsilankyti Tauragės rajono Skaudvilės specialiojoje mokykloje. Čia užuovėją, supratimą, galimybes tobulėti turi ne tik Tauragės, bet ir gretimų rajonų specialiųjų ugdymosi poreikių turintys vaikai. Lapkričio  16 dieną sukanka septyneri metai, kaip šiai mokyklai vadovauja Rolandas Beišys, perspektyvus vadybininkas, sumanus  pedagogas.
 

Mokykla – lyg antrieji namai

Kai apsilankiau Skaudvilės specialiojoje mokykloje, pirmiausia nustebino jauki, puikiai sutvarkyta mokykla. Jos direktorius Rolandas Beišys, noriai sutikęs palydėti po erdvias klases, kitas patalpas, papasakojo ir apie čia verdantį gyvenimą.
- Mūsų mokykla  daugeliui ugdytinių yra antrieji namai. Šiais mokslo metais čia  mokosi, auga ir tobulėja 76 protinę arba kompleksinę negalią turintys mokiniai. 52     ugdytiniai gyvena bendrabutyje. Juos moko, ugdo 30 mokytojų, kuriems padeda 2 mokytojų padėjėjai ir 1 auklėtojo padėjėjas. Kai šalia nėra tėvų, artimiausiais žmonėmis turime būti mes, - sakė direktorius. Kad taip yra, buvo matyti ir plika akimi.
-„Teti“, - tarmiškai sušuko vienas iš ugdytinių, kai apsilankėme vienoje iš klasių, kurioje vyko matematikos pamoka.
Rolandas Beišys net nenustebo šitaip palabintas, tik, draugiškai pamojavęs vaikiukui ranka, visų paklausė kaip sekasi. Sulaukęs smagaus vaikų atsakymo, jog viskas gerai, džiaugėsi ir pats. Ir vėliau kiekvieną sutiktą vadino vardu, žinojo jo problemas ir pasiekimus.
- Jiems norisi šilumos, bendravimo, - paprastais žodžiais atsakė į mano nebylų klausimą Rolandas Beišys.  
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vaida Bakšienė, jau 22 metus dirbanti šioje mokykloje, verdama vieną po kitos išpuoselėtų mokymosi klasių duris, papasakojo, kad vaikai čia ugdomi specialiose klasėse bei darbinio ugdymo grupėse po 5 – 12 ugdytinių. Nežymiai sutrikusio intelekto vaikai bendrąjį išsilavinimą gali įgyti per 10 metų, vidutinio ar žymaus intelekto sutrikimo vaikams tenka sugaišti 13 metų.
Buities darbų, siuvimo, technologijų kabinetuose, kuriuose lankėmės, virė darbas. Vaikai, padedami mokytojų, kruopščiai pagal savo galimybes dirbo, mokėsi. Teko pamatyti ir mažutę mergytę, kuri sėkmingai „mokytojavo“ ir padėjo savo bendraklasiams mokytis skaičiuoti. Kai neištvėrusi nusistebėjau puikiai kryželiu siuvinėtais darbais, pagamintais atvirukais, drožiniais, - viena iš pakalbintų  mokytojų pasakė:
- Dievulis mėgsta pusiausvyrą. Ką nors atimdamas, būtinai ką nors dovanoja mainais. Todėl mūsų vaikai dažniausiai yra kruopštūs, darbštūs, noriai imasi jiems prieinamos veiklos.
Pasak direktoriaus Rolando Beišio, ir po pamokų vaikams yra ką veikti. Pagal fizinį ir psichinį pajėgumą suskirstyti į šeimynas, prižiūrimi auklėtojų, jų padėjėjų, ugdytiniai sportuoja, piešia, vaidina, muzikuoja ir dar daug ką suspėja nuveikti.
- Nors turime daug puikių tradicinių renginių, didžiausio populiarumo yra sulaukusi menų ir amatų šventė „Nekrutėsi – neturėsi“, skatinanti pasitempti visą mokyklos kolektyvą ir sulaukianti visų skaudviliškių dėmesio. Populiari ir kas antri metai mūsų organizuojama Žemaitijoje įsikūrusių specialiųjų mokyklų spartakiada. Mūsų jaunieji aktoriai yra dalyvavę Lenkijoje, Tčevo miesto teatrų festivalyje, - pasakojo apie savo ugdytinių laisvalaikį direktorius.
 Rolandas Beišys pasidžiaugė, jog vaikams yra teikiama nuolatinė psichologo, logopedo, kineziterapeuto pagalba. Jo teigimu, tokios treniruoklių salės gali pavydėti ne viena Tauragės medicinos įstaiga. O kur dar taip vaikų mėgstama kino salė, sporto aikštynas, gražiai įrengta biblioteka? Užsukome ir į bendrabutį. Ten viskas kvepėjo švara, jautėsi rūpestinga auklėtojų ranka. Kai apsilankėme valgykloje, ten plušanti virėja jau buvo bebaigianti gaminti visą kalną cepelinų. O vakarienei, kaip perskaičiau ant sienos kabančiame meniu, visi bus maitinami grikių koše.
- Vaikai grikius mėgsta, - sakė direktorius ir pasidžiaugė, kad mokyklai pavyko valgyklą išsaugoti, ir maistas gaminamas vietoje.
Vaikai maitinami 4 kartus per dieną. Kaip teigė direktorius, be nemokamo maitinimo, vaikai yra aprūpinami mokymosi priemonėmis, minkštais rūbeliais, net tokiomis smulkmenomis kaip kojinės ar dantų šepetėliai. Vienai dienai vaikui valstybė skiria 68 litus.
- Visko pasitaiko, tai megztinuko nori su užtrauktuku, o ne sagutėmis, tai žuvies, o ne mėsytės kokiam mažuliui norisi, bet susitvarkome, - pasakojo apie savo kasdieninius darbinius rūpesčius direktorius. Į  klausimą, kaip pasiseka viską suspėti, Rolandas tik numojo ranka ir pridūrė:
- Atvažiuoju ryte dar prieš septynias ir grįžtu vakare, kai visi normalūs žmonės jau seniai ilsisi ir televizorių žiūri.
Tik  nebuvo panašu, kad  Rolandas gailėtųsi mokykloje praleisto laiko.

Būti mokytoju – šeimos tradicija

- Nežinia, kuo būčiau tapęs, jei ne tėveliai, kurie buvo ir tebėra didieji mano mokytojai. Tik jų paskatintas tapau mokytoju ir to nesigaliu, - kalbėjo edukologijos magistras, jau II vadybinę kategoriją įgijęs direktorius Rolandas.
Jo mama, sesuo Rasa, žmona Milana –  irgi pedagogės, todėl supratimo, gerų patarimų ir palaikymo jam tikrai niekada netrūksta.
-  Dabar Skaudvilės specialiojoje mokykloje dirbame dviese, - sakė Rolandas Beišys ir, didžiuodamasis pridūrė, kad jo sūnus Tautvydas, Šiaulių universitete dar studijuojantis specialiąją pedagogiką, jau dirba auklėtoju. Šiaulių universitete studijuoja ir sūnus Algirdas. Jis rengiasi tapti kūno kultūros mokytoju. Smagu, kai sunkų, tačiau prasmingą mokytojo darbą pasirinko jau trečia Beišių šeimos karta.

Ar lengva padėti silpnesniam?

Direktorius Rolandas Beišys džiaugėsi, kad per septynerius savo direktoriavimo metus jam pavyko suburti darbščią, kūrybingą mokyklos darbuotojų komandą, gebančią susitelkti bendrai veiklai ir pasidžiaugti nuveiktų darbų rezultatais. Per pastaruosius metus susiformavo profesionalus, jaunatviškas, ieškantis profesinių naujovių kolektyvas. Mokykloje sukurta jauki aplinka akademiniam ugdymui, neformaliam švietimui, poilsiui.
- Esu labai dėkingas Tauragės rajono savivaldybės merui Pranui Petrošiui, savivaldybės Tarybos nariui, Švietimo ir kultūros reikalų komiteto pirmininkui, daktarui Arūnui Beišiui už nuolatinį rūpinimąsi mūsų mokykla, už pagalbą įgyvendinant veiklas, susijusias su mūsų įstaigos gerbūvio gerinimu, - kalbėjo direktorius.
 Nuolat skatinamas tėvų, vaikų ir mokytojų bendradarbiavimas. Visų mokyklos darbuotojų pastangų dėka  yra sudarytos sąlygos kiekvienam vaikui sėkmingai integruotis į visuomenę, įgyti taip reikalingų socialinių įgūdžių ir žinių. Apie Rolando Beišio ir viso mokyklos kolektyvo darbo sėkmę liudijo direktoriaus kabinete sukabinta galybė padėkos raštų. Tarp jų puikuojasi Tauragės rajono savivaldybės mero Prano Petrošiaus padėka už nuoširdų ir kūrybingą direktoriaus darbą su mokiniais, Lietuvos jaunimo turizmo centro direktoriaus padėka už dalyvavimą Nacionalinėje jaunųjų kraštotyrininkų ekspedicijoje bei daugybė kitų.
- Tačiau paprasti žodžiai „ačiū, mokytojau“, „ačiū, direktoriau“, ištarti mokinių ar jų artimųjų, yra irgi be galo svarbūs ir reikšmingi, nes tada supranti tikrąją savo gyvenimo prasmę. Stengiamės, kad durys į visiškai naują ir nepažįstamą pasaulį mūsų vaikams atsivertų kuo lengviau, - kalbėjo Skaudvilės specialiosios mokyklos direktorius Rolandas Beišys, šiais žodžiais nusakydamas savo bei visos mokyklos bendruomenės veiklos vertę.       

Sigutė PUMPUTIENĖ

Komentarai

 #
O komentaru nera???
 
 #
na, jus pirma/as :D
 
 #
o koks tu darbstuolis tik gerai liezuvio maliir gera padaveja turi viskas tik gerai nuspalvinta jeigu kas zinotu tiesa netektu amo ......bukit saziningi ir tikrine dirbtiniai
You voted 'down'.
 
 #
-Teeeeti-, juokas pro asaras. Tokius vaikus ko nori, to primokini. Pasako jie vargsiukai bet ka, tik pagrasink
 
 #
O kodėl Beišys nepasako,kiek šnapso per dieną išgeria,šitiek ilgai dirbdamas/
 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija