23 Vasaris 2020, Sekmadienis

 

Pirmas
 

Manau, jog žado netektų kiekvienas, apsilankęs Genovaitės Digaitienės namuose. Visų kambarių ir net garažo sienos sėte nusėtos paveikslais, nukabinėtos kaukėmis, lentynos nukrautos pačios siūtais žaislais, apipieštais buteliais, vašku dekoruotomis vazomis. Tačiau 72 metų menininkė vis dar pilna įvairiausių kūrybinių idėjų ir sumanymų.
Genovaitė Digaitienė prisipažįsta nesuprantanti tų moterų, kurios, atėjus savaitgaliui, skundžiasi neturinčios ką veikti. Juk aplink tiek įvairiausios veiklos  tik spėk suktis. Kiek namuose yra jos pačios nutapytų paveikslų, sakė niekada neskaičiavusi. O kiek dar jų pasklidę po platųjį pasaulį! Paklausta, kur toliausiai jos darbai yra nukeliavę, Genovaitė Digaitienė atsakė, kad neseniai giminaičiai du jos paveikslus nuvežė į Australiją. Nemažai paveikslų ir kitų jos darbų yra JAV, Anglijoje, Vokietijoje, Olandijoje ir kitur.

„Jau visos mazgotės apipaišytos“

Nuo pat ankstyvos vaikystės, kiek tik save prisimena, ponia Genovaitė labai mėgo piešti. Piešdavo visur, kas tik pakliūdavo į rankas  ant servetėlių, medžiagos skiaučių, laikraščių kampučių, nes piešimo sąsiuvinių neturėjo.
- Tėtis vis juokdavosi ir sakydavo: „Jau visos mazgotės apipaišytos“, arba - „Ant mūsų daržo jau nebetilptų tavo piešiniai“. O tas mūsų daržas nemažas buvo  kokie aštuoni namai tilptų. Mama labai gražiai audė, siuvinėjo, mamos sesuo puikiai piešė, o jų brolis  drožinėjo. Gyvenom sunkiai, nes mamą anksti paguldė į patalą klastinga liga ją suparaližavo, kai aš buvau penkerių metukų. Tačiau didžiulio tėvelio pasiaukojimo dėka ji taip išgyveno 51-erius metus  mirė sulaukusi 85-erių, - savo pasakojimą pradėjo Genovaitė Digaitienė.
Gimė ji Jurbarko mieste, nors abu tėvai buvo tauragiškiai. Po karo, kai Genovaitei buvo treji metukai, jie vėl sugrįžo gyventi į Tauragę.

Darbas padeda įveikti visas negandas

Su ponia Genovaite bandėme skaičiuoti, kiek įvairiausių darbų paklūsta jos rankoms.
- Didžiausias džiaugsmas buvo, - prisimena menininkė, - kai už talonus galėjau nusipirkti siuvimo mašiną. Išmokau siūti. Man užtekdavo tik pamatyti kokį gražesnį drabužį ar jo detalę, vėliau mintyse atkurdavau ir pasisiūdavau. Pats gyvenimas privertė visko išmokti.
Pasakodama traukė iš spintos savo siūtus proginius kostiumėlius, rankines, skrybėlaites ir kitus aksesuarus. Ji ne tik pasisiūdavo drabužius, bet būtinai prie kiekvieno priderindavo ir iš tos pačios medžiagos pasisiūtą rankinę, originalų papuošalą kaklui, net auskarus ta pačia medžiaga aptraukdavo. Nesiūdavo tik batelių, bet ir juos prisiderindavo prie kiekvienos aprangos. Sijonus ir palaidines dažniausiai išsiuvinėdavo.
Savo vaikams - dukrai Jolitai ir sūnui Arūnui  Genovaitė Digaitienė drabužių beveik niekada nepirkdavo. Pasiūdavo pati.
- Dabar esu labai neturtinga močiutė, nes turiu tik vieną anūkėlį, - guodžiasi ponia Genovaitė.  Vis pasvajoju apie anūkę. Jei būtų mergaitė, prisiūčiau gražiausių suknyčių, kartu puoštume lėles.
O anūkas Dovydas, pasak močiutės, gimęs per pačias Kalėdas  gruodžio 25 dieną. Todėl jau pats laikas pasukti galvą, kuo nustebins berniuką per šias Kalėdas. Dovanų šeimos nariams, artimiesiems, draugams Genovaitė Digaitienė beveik niekada neperka, visuomet parenka originalų, savo pačios sukurtą darbelį.
Vėl grįžtame prie darbų įvairovės. Labiausiai, aišku, menininkei patinka tapyti paveikslus. Jos nutapyti peizažai realistiniai. Kažkur gamtoje matyti ir atmintyje užfiksuoti vaizdai atgyja ant popieriaus, drobės ar stiklo. Iki šiol ponia Genovaitė negali atsidžiaugti atradusi pastarąjį tapymo būdą.
- Tapyti ant stiklo įdomu todėl, kad piešiama ant kitos jo pusės veidrodiniu būdu. Aš taip į šį darbą įsijaučiu, kad nieko aplinkui negirdžiu, esame tik aš ir paveikslas. Niekada iki galo nežinai, kaip atrodys vaizdas atvertus stiklą gerąja puse, - dalijosi patirtimi menininkė.
Jos namus šildo daugybė pačios pagamintų žaislų �" lėlių, gyvūnų, pasakų personažų. Ponia Genovaitė mėgsta gaminti ir gėles iš kaprono ar kitos medžiagos. Įvairiausių spalvų gėles, tinkamai jas priderinusi, naudoja kaip suknelės ar kostiumėlio puošmeną. Jų taip pat primerktos pilnos vazos. Beje, vazos irgi pačios pasigamintos.
Pasirodo, darbus menininkė pasiskirsto pagal metų laikus. Niūrų rudenį, kai dienos vis trumpėja, labiausiai mėgsta kurti vazas. Jas dekoruoja vašku. Užsidega žvakes, išlydo jų likučius ir piešia karštu vašku ant vazų  kaip velykinį margutį margina. Tuomet visi namai pakvimpa vašku. Paveikslų rudenį netapo, nes niūru, tamsu, prastai matyti. Juos pradės tapyti po Naujųjų metų, kai dienos bus ilgesnės.
- Jei neturėčiau širdžiai mielų užsiėmimų, nežinau, kaip būčiau ištvėrusi visus man gyvenimo siųstus išbandymus, - sako ponia Genovaitė.  Visas nelaimes, skaudžias netektis užtušuoja darbas.

Nuolatinė parodų dalyvė

Visą gyvenimą dirbusi dailininke apipavidalintoja, ponia Genovaitė gerai išmano savo darbą. Atverčia menininko Antano Bagdono knygą „Kūrėm grožį“. Čia įamžinta ir Genovaitė Digaitienė. Pasirodo, net eilėraščius kūrusi. Joje išspausdinti ne tik jos, bet ir keli dukters Jolitos eilėraščiai.
- Abu mano vaikai linkę prie meno, abu gražiai piešia. Ir anūkėlis Dovydas neatsilieka. Tačiau nė vieno niekada neskatinau tapti z-2251.jpgmenininkais, nes tai nelengvas darbas  nagų lakuotų nenešiosi. Gal todėl abiejų vaikų pasirinktos specialybės nieko bendro neturi su menu, - svarstė menininkė.
Antaną Bagdoną ponia Genovaitė sako pažįstanti nuo jaunystės  kartu lankė dailės studiją, kartu dirbo, bendradarbiavo. Jo knygos viršelį puošia menininkės gamintos kaukės.
Genovaitė Digaitienė - nuolatinė parodų dalyvė. Kasmet po penkis paveikslus eksponuoja liaudies vaizdinės ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų darbų regioninėje parodoje, skirtoje nominacijai „Aukso vainikas“. Apdovanota daugybe padėkos raštų. Tarp jų ir Tauragės vaikų globos namų „Šaltinėlis“ padėka už nuostabią dovaną šeimynoms puošiant interjerą. Ponia Genovaitė sako padovanojusi 20 paveikslų. Prieš trejus metus dalyvavusi parodoje Lenkijoje. Užsieniečiai, pasak menininkės, ypač domėjosi tapymo ant stiklo technika.

Kristina NEVELKIENĖ

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija