3 Balandis 2020, Penktadienis

 

Pirmas
 

Civilizacijai koja kojon žengiant pirmyn žmonija džiaugiasi pasiekimais. Prieš kelias dešimtis metų neįmanomais atrodę dalykai šiandien jau yra tapę norma. Tačiau kaip ir viskas gyvenime, kiekvienas atradimas turi savų privalumų ir trūkumų. Kai pastarieji ilgainiui žmogui ima kelti vis daugiau bauginančių abejonių, atsigręžiama į gamtą, į tai, kas dar likę sveiko, natūralaus, gryno, tikro...

Nieko nebestebina keliuose dūzgiantys automobiliai, po savęs paliekantys juodus teršalų debesis, parduotuvių lentynose išdėlioti produktai, negendantys mėnesius, metus ar net kelis. Iš pirmo žvilgsnio gyvenimą lengvinantys dalykai visgi dažnai palieka ir krūvą problemų. Užterštas oras, žemė, vandens telkiniai, maistas... Tik neseniai atkreiptas visuomenės dėmesys į E ar kitokias raides su daugybe skaičiukų, po truputį prabilta apie pasekmes... Žmones kamuojantys įvairiausi susirgimai, alergijos su visu tuo neretai turi ryšį. Ir tik prieš keletą metų Lietuvoje nedrąsiai pradėta kalbėti apie kitokį, sveikesnį gyvenimo būdą. Nors iš pradžių į tai žiūrėta gana skeptiškai, šiandien vis daugiau žmonių nori grįžti prie natūralumo.
Manoma, kad apie 2050-uosius metus Lietuvos klimatas gerokai atšils, kraštutiniu atveju galbūt vietoje obuolių bus auginami tropiniai vaisiai – netrūks bananų, apelsinų ir t.t., ispaniškąja šiluma bus džiaugiamasi nuo ankstyvo pavasario iki lapkričio mėnesio. Stengiantis saugoti aplinką, rūpintis gyvūnų gerove, kuriama dirbtinė mėsa, vadinamoji „in vitro“ (mėsa iš mėgintuvėlio). Šiuo metu mėsa yra daugiausia gamtinių išteklių reikalaujanti maisto pramonės rūšis, gyvulininkystė laikoma viena pagrindinių globalinio atšilimo priežasčių. Iki 2012 metų pabaigos mokslininkui, sukūrusiam sveiką ir niekam žalos nesukeliančią mėsą, kuri neprifarširuota antibiotikų ir kitokių vaistų,  žadamos milijoninės premijos. Taigi ne tik pavieniai žmonės pagaliau ima atsigręžti į save, į aplinkos saugojimą, tačiau ir pasaulio mokslininkai tam skiria didžiulį dėmesį, ieško finansavimo.

Ekologija mums

Ekologiški ūkiai Lietuvoje pradėti plėtoti dar 1993-1996 metais, tačiau ekologiškų prekių parduotuvėlės, kuriose prekiaujama tik sveika produkcija, pradėtos steigti neseniai.
Pirmoji mūsų kraštui ekologiškas prekes pasiūlė parduotuvė „Medetka“. Tai daryti paskatino noras gyventi sveikiau, mamų, auginančių kūdikius, noras jiems suteikti visa, kas geriausia. Toks poreikis paskatino verslininkus imtis iniciatyvos ir sudaryti tauragiškiams galimybę gyventi sveikiau. Kadangi ekologiškų prekių pasiūla mūsų mieste buvo, galima sakyti, būtina naujovė, parduotuvės personalas tikina su jokiais sunkumais nesusidūręs. Pasak parduotuvės darbuotojos Jolitos Stonytės, ekologija Tauragėje domisi įvairaus amžiaus klientai, daug kam tapo svarbu, ką valgo, ką tepa ant odos, kuo trenka plaukus, skalbia drabužius. Pasak jos, kiekvieno poreikiai yra skirtingi, tačiau visus vienija vienas ir tas pats dalykas – natūralūs, ekologiški produktai. Tauragėje jau galima rasti virš 800 rūšių natūralių, kokybiškų, biodinaminių maisto, higienos, kūno priežiūros produktų. Jie vežami iš patikimų tiekėjų, visada atsižvelgiama į produkto kokybę, efektyvumą, nepamirštamos ekologiškų prekių parduotuvės vertybinės nuostatos.
Anot J. Stonytės, ekologiški produktai skirti ne masiniam, o sąmoningam vartojimui. Produktas negali teršti, jis turi stiprinti, džiuginti žmogų, nekenkti aplinkai.

Natūralūs produktai prieinami ne kiekvienam

Prieš keletą metų, kilus pirmosioms ekologiško gyvenimo bangoms, nemaža dalis vartotojų tuo susigundė, tačiau daugelis suprato - taip gyventi, deja, gali ne kiekvienas. Keliais ar net dešimtimis kartų brangesnės prekės tapo iššūkiu mažas ar vidutines pajamas gaunantiems asmenims. Ekologiškų prekių parduotuvės konsultantė neslepia – tokio pobūdžio parduotuvė orientuota daugiau į dideles pajamas gaunančius asmenis, be abejonės, apsilanko ir tokių, kurie skaičiuoja kiekvieną pinigėlį, tačiau retą kartą leidžia sau įsigyti aukštos kokybės produktą, motyvuodami tuo, kad „geriau pirkti vieną, bet gerą pirkinį“. Vienas iš veiksnių, turinčių įtakos kokybiškos, sveikos prekės kainai – sertifikavimas. Anot Jolitos Stonytės, tai padeda vartotojui gauti daugiau informacijos apie gaminį, tačiau ženkliai padidina jo kainą.

Domėjimasis – dėl savęs

Tikriausiai ne vienas pastebėjo per televiziją rodomus žinomus žmones, apsiperkančius ekologišką produkciją siūlančiuose turgeliuose ar parduotuvėse. Tai lyg savaime sufleruoja – tokios prekės tik „žvaigždėms“... O kad jos diktuoja madą – niekam ne paslaptis. Ekologiškų prekių parduotuvės darbuotoja sako nepastebėjusi, kad tauragiškiai taip pat vaikytųsi madų, greičiau tai rūpinimasis savo ir savo šeimos sveikata.  
- Negalėčiau pasakyti, kad tai mada. Televizija tiesiog viešina, kokį maistą ar produktą mums siūlo rinka, siekia, kad vartotojas atkreiptų dėmesį į sudėtį ir panašiai. Vartotojas domisi vis daugiau apie sveiką gyvenseną, skaito įvairias knygas, naršo internete. Ir viskas dėl savęs ar šeimos sveikatos. Kadangi daugumos žmonių organizmai per daugelį metų yra smarkiai užkrėsti cheminėmis medžiagomis, alerginės reakcijos pasireiškia vis dažniau, skundžiamasi ir virškinamojo trakto problemomis. Hipokratas yra pasakęs: „Tai, ką mes valgome ir geriame, turi mus gydyti.“
Pasak Jolitos, tauragiškiai nenori neįmanomų dalykų, neprašo to, ką sunku įgyvendinti, jei reikia vieną ar kitą prekę surasti, užsakyti, parvežti, tai nėra problema. Tenka apgailestauti tik dėl to, kad daugiau reklamuojamas atseit teigiamas vaistų poveikis, o maisto produktai tokių savybių neva lyg ir neturi.
- Sveikata – vienas svarbiausių žmogaus laimės komponentų. Stengtis pereiti prie ekologiškos gyvensenos apskritai verta ne tik dėl savęs, bet ir dėl artimųjų, visų kitų sveikatos, - teigia J. Stonytė.

Nuo šokolado – iki plaukų dažų

Tauragėje esančiose ekologiškų prekių parduotuvėse jau galima įsigyti plataus spektro prekių. Tai – natūralus maistas, įvairios prekės vaikams, maisto papildai, ekologiški egzotiški aliejai, natūralios kilmės saldumynai, vaistažolių mišiniai, prieskoniai, kokybiškos higienos prekės, esama ekologiškų prekių dovanų rinkinių. Smaližiai ekologiškų prekių pardavimo vietose gali rasti lengvai virškinamų saldumynų, desertų su aukštos kokybės baltymais. Bene visuose nėra pridėto cukraus, todėl jie tinka laktozės netoleruojantiems, taip pat vegetarams. Moterys čia gali pasidairyti kosmetikos – plaukų dažų, kremų ir t.t., kurių sudėtyje nėra konservantų ir kitų sveikatą trikdančių priedų. Akys užkliūva ir už išrikiuotų prieskonių, sultinių, kuriuose nėra gluteno, mielių, pieno produktų, sintetinių kvapiklių, dažiklių, genetiškai modifikuotų organizmų, hidridintų riebalų ir t.t. Dabar jau galima įsigyti bene visų buityje ir gyvenime reikalingų priemonių, saugančių ir žmogų, ir aplinką.

Informacija apie sveiką gyvenseną – nemokama 

Tauragiškiai, besidomintys ekologišku gyvenimo būdu, turi galimybę nemokamai gauti visą informaciją apie jiems rūpimus dalykus. „Medetkos“ konsultantė Jolita sako, kad jų parduotuvėje kiekvienas yra laukiamas, šiltai priimamas, išklausomas. Kiekvieno mėnesio trečią ketvirtadienį, pusę septintos vakaro, šioje parduotuvėje laukiama savo sveikata susirūpinusių žmonių. Pirmasis susitikimas, vadinamasis arbatos vakaras, planuojamas rugsėjo 20-ąją, jo metu bus aptariami sveikos mitybos įpročiai, diskutuojama apie ekologijos svarbą kiekvieno mūsų gyvenime, dalijamasi įvairiais patarimais. Tiesa, prieš atvykstant būtina užsiregistruoti.
 

Vaiva KESERAUSKAITĖ

Straipsnis spausdintas 2012 m. rugsėjo 14 d. laikraštyje "Tauragiškių balsas", Nr. 70.

Komentarai

 #
reikia, jei tai geras produktas, reikės įsigyti.
 
 #
as ir turiu plauku dazu is ten, ekologiski, bet spalva laiko gerai
 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija