3 Balandis 2020, Penktadienis

 

Pirmas
 

 Atšilus orams ir vis dažniau iš debesų išnyrant saulutei, bitininkai lengviau atsikvepia – darbštuolės bitutės bent vasarinio medaus prineš sočiai. O jų jau laukia kvapniais žiedais pasidabinusios liepos, kiti žydintys augalai. Pastaruoju metu pagramantiškių ir pravažiuojančiųjų dėmesį traukia į nuostabų miestelio gamtovaizdį įsikomponavęs tvarkingas Zemeckių šeimos bitynas, kurio plėtros ėmėsi tėvas ir sūnus.

Bitės – jungiančioji tėvo ir sūnaus grandis

Romualdas Zemeckis prisipažino, jog bitininkavimo ėmėsi norėdamas daugiau laiko praleisti su tėvu, kuris praėjusią savaitę minėjo 82-ejų metų sukaktį.

Apie 10 metų dirbęs Lietuvos agrariniame ekonomikos institute, vėliau - Tadžikistane banko konsultantu, Romualdas nusprendė sugrįžti į tėviškę, nes pajuto širdgėlą dėl palikto tėvo.

-Nors mano tėtis dar stiprus, kaip ir daugelis bitininkų, susimąstyti mane privertė Tadžikistane vyraujanti tradicija, jog jauniausias vaikas šeimoje privalo pasirūpinti savo tėvais. Jei kartais taip atsitinka, kad sūnui tenka kuriam laikui išvykti, jis veda vien dėl to, kad jo žmona pasirūpintų tėvais kol jo nebus. Vietiniai, sužinoję, kad aš esu vienturtis sūnus, negalėjo atsistebėti, kaip galėjau palikti savo tėvą ir išvykti į svečią šalį, - pasakojo Romualdas Zemeckis.

Pastaraisiais metais šeimos bityną išplėtę nuo keliolikos iki 110 avilių, dabar abu Zemeckai bityne dirba kartu. Įsirengę cechą, nusipirkę nemažai bitininkystei reikalingos įrangos, kad palengvintų darbą, bitininkai svajoja apie dar didesnę bityno plėtrą. Medaus ir kitų bičių produktų paklausa vis didėja. Ypač lietuviškas medus vertinamas užsienyje. Pavyzdžiui, Amerikoje bitininkams mokama už tai, kad jie atvežtų savo avilius su bitėmis į ūkininkų ar sodininkų teritoriją, nes bitės didina derlių, o Lietuvoje yra atvirkščiai – bitininkai moka nuomos mokestį, jei nori įkurdinti bites kieno nors žemėje.

- Aš dar neturiu patirties bitininkystėje, be to, tai nėra mano pagrindinis užsiėmimas, turiu ir kitos veiklos, o štai tėtis bitininkauja apie 50 metų. Jis pats ir avilius gamina, pavyzdžiui, šiam sezonui jau pagamino virš 40 avilių. Manau, kad energijos jam teikia medus, kiti bičių produktai bei mėgstama veikla, todėl sveikata per daug nesiskundžia. Tai tarsi darbo terapija, - šypsosi ponas Romualdas.

Jis prisiminė, jog besimokant Žemės ūkio akademijoje ir bitininkystės kursą teko praeiti, tačiau apgailestauja, kad dabar bitininkų niekas neberuošia. Gal todėl jauni žmonės ir nesidomi bitininkyste. Jo manymu, Lietuvoje dar galėtų būti antra tiek bitynų negu yra dabar. Romualdas įsitikinęs, jog daug dirbant ir Lietuvoje galima užsidirbti. Jis pastebi, jog didžiausia lietuvių bėda, kad jie mažai naudoja mechanizacijos, daug darbų stengiasi atlikti rankomis. Juk pats brangiausias turtas – laikas, todėl jį reikia taupyti.

Bitės medaus dar prineš

Nors daugelis Tauragės bitininkų skundžiasi ypač mažu pavasarinio medaus derliumi, ponas Romualdas žvelgia į tai optimistiškai:

- Tauragės regione bitininkai pavasarinio medaus tikrai labai mažai teprikopė. Mes taip pat tik po 10 – 15 kg iš avilio paėmėm, kai tuo tarpu esant palankiems orams iš vieno avilio paimama nuo 50 iki100 kg medaus. Vėlyvas pavasaris, šaltos naktys, lietingi ir vėjuoti orai sutrukdė bitėms atlikti savo darbą. Aukštaitijoje padėtis šiek tiek geresnė, ten savaitę anksčiau atšilo. Tačiau dėl to nereikia nusiminti. Gamta turi pusiausvyrą – ko vienu metu neatidavė, atiduoda vėliau. Šiuo metu bitutės labai gražiai dirba, todėl manau, kad medaus dar spės prinešti. Dabar jau spiečiai eina, todėl sudarinėju naujas šeimas, stiprinu senąsias.

Bitininkas džiaugiasi, kad Pagramantyje beveik nevykdoma žemės ūkio veikla, todėl čia daug natūralių pievų, dėl to ir medaus kokybė puiki. Pasak Romualdo, šviežias pavasarinis medus turguje kainuoja 16 – 17 litų, o iš namų parduoda už 14 – 15 litų.

„Bičių korys“ – viskas, ko reikia bitininkams

Jūros gatvėje įsikūrusi bitininkystės reikmenų parduotuvė „Bičių korys“ medumi dar neprekiauja. Pardavėja Aldona sako, jog pavasarinis medus gali būti nekokybiškas ir surūgti, todėl, norėdama apsaugoti savo klientus, medumi pradeda prekiauti tik liepos mėnesį. Kitų bičių produktų parduotuvėje netrūksta. Gausu ir įvairiausių profilaktinių priemonių bei vaistų bitėms gydyti. Pardavėja sako, jog  populiariausias iš jų - „Varastop“, jo duodama bitėms rugpjūčio mėnesį, kai tik jos pradedamos maitinti.

Įėjus į parduotuvę pirmiausia pirkėjų akys krypsta į spalvingiausią prekę - bičių avilį.

-Tai prezidentinis avilys, - sako pardavėja, - mes jį taip pavadinome todėl, kad tokie aviliai buvo pagaminti buvusiam Lietuvos prezidentui Valdui Adamkui. Kai Vilniuje lankėsi Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenko, tuometiniam mūsų prezidentui Valdui Adamkui jis padovanojo 4 avilių projektus ir užsakė, kad UAB „Bičių korys“ Vilniuje pagamintų pagal tuos projektus avilius. Keturi tokie aviliai buvo nuvežti ir padovanoti Valdui Adamkui. Nuo to laiko „Bičių korys“ turi teisę gaminti „prezidentinius“ avilius, kurie tapo bitininkų sodų puošmena. Dažniausiai juos perka susidėję vaikai ar anūkai norėdami padovanoti savo tėvams ar seneliams bitininkams įvairių jubiliejų, sukakčių proga, - džiaugėsi pardavėja Aldona.

Jos teigimu, pirkėjai pamėgo ir bitininkų kombinezonus, juos taip pat dažnai perka kaip dovaną. Vaikiškus kombinezonus perka ir iš užsienio grįžę lietuviai, kad važiuodami atgal nuvežtų lauktuvių. Toks kombinezonas apsaugo vaiką nuo įvairiausių mašalų. Pasak pardavėjos, didelę paklausą turi ir dangteliai stiklainiams su medumi užsukti, ir įvairiausios molinės puodynėlės medui laikyti. Pradedantys bitininkai čia gali išsirinkti visko, ko reikia bitininkavimui – veido tinklelių, šakučių, dūminių, medsukį ir kt.

Ponia Aldona prisipažino, jog pati bitininkauti niekada nebandė, bet apie šį užsiėmimą žino daug.

Kristina NEVELKIENĖ

Komentarai

 #
Romualdai, cia tu:) tai vilniuje neradai rimtos moters, pas bitutes grizai?:)
You voted 'viršun'.
 
 #
o, idomu butu suzinoti, ar medus tikrai ekologiskas, be cukraus priedu ?
 
 #
Aš manau, kad pagirtinas pasirinkimas- puosėlėti tėvų tradicijas, juolab, kaip Romualdas minėjo, kad bitininkų nėra populiari specialybė. Tai visa ilgametė bitininkavimo patirtis bus tinkamai perduota ir naudojama. Nuoširdžiausi sveikinimai Romualdo tėčiui, Antanui Zemeckiui, gimtadienio proga. Stiprybės jums abiems. O medus tikrai ekologiškas ir patinka daugeliui kauniečių. Manau apie jį žino ne tik Tauragėje, bet ir kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose
You voted 'viršun'.
 
 #
na jei ekologiskas, tikrai uzsuksime vaziuojant link pajurio :)
You voted 'down'.
 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija