5 Balandis 2020, Sekmadienis

 

Pirmas
 

Penktadienio popietę savivaldybės Mažojoje posėdžių salėje vyko paskaita „Vyro vaidmuo šeimoje“. Ją skaitė buvęs Lietuvos televizijos diktorius, ryšių su visuomene specialistas, Vilniaus vyrų krizių ir informacijos centro steigėjas, šiuo metu Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Algirdas Meškauskas.

Pasak jo, pagrindinė Vyrų krizių centro užduotis – pagalba smurtautojui. Iš pirmo žvilgsnio skamba keistai, tačiau A. Meškauskas patikino – padedama ne smurtauti, o to atsikratyti. Mokoma reikšti emocijas, integruotis į gyvenimą be viską naikinančio pykčio. Informuota, kad į minėtą krizių centrą dažniausiai ateina 40-60 metų vyrai, turintys darbą, žmoną, vaikų, pinigų, tačiau iš tiesų viduje vieniši ir todėl nelaimingi. Šeimoje vyrauja nepagarba vienas kitam, nesusikalbėjimas, o tai dažniausiai ir iššaukia smurto protrūkius.
2001-aisiais buvo atliktas tyrimas, kuris atskleidė įdomių dalykų – net 72 procentai vyrų į klausimą - „Kokia savybė geriausiai apibūdina tikrą vyrą?“ – atsakė: „Sugebantis uždirbti daug pinigų!” Ir net 60 procentų įvardijo, kad jie tokio kriterijaus neatitinka, jie nėra patenkinti savo darbo užmokesčiu. Ištinka krizė – atsiranda neatitikimas tarp to, ko jis siekia, ko nori, ir to, kaip yra. Pasak Algirdo Meškausko, vyrai gali siekti uždirbti daugiau, tačiau tai neturi tarpti pagrindiniu gyvenimo tikslu, nes atsitinka taip, kad moteriai reikalingas tampa ne tiek vyras, jo vidinės savybės, kiek finansinė padėtis, o ant tokių pamatų pastatytos šeimos perspektyva – ne pati geriausia. Dar vienas svarbus dalykas šeimoje – dalyvauti vaiko auginime, ne stebėti mamą ir vaiką, o dalyvauti pačiam, kurti savo ir vaiko ryšį, o vėliau jį nuolat stiprinti, palaikyti.
- Dažnai mamos vaikus auklėja taip – „nedaryk to ir to, nes pasakysiu tėčiui, oi bus...“ Tėvas tuo metu dirba ir net nenutuokia, kas vyksta namuose. Tuo tarpu vaikui automatiškai tėvas tampa baudėju, o ar galima pasitikėti baudėju? Tuo, kuris tave muša? Taip yra blokuojamas vaiko ir tėvo ryšys, ilgainiui tėvas taps paskutiniu asmeniu, kuriam vaikas pasipasakos, jį auklės draugai, gatvė... - tvirtino Vyrų krizių ir informacijos centro Vilniuje steigėjas.
Pasak jo, dar viena gudrybė susivaldyti kritinėse situacijose – tiesiog palikti „karo lauką“ ir patį priešą.
- Jei moteris šaukia ant vyro, o jam nejauku, kad apie jo blogąsias savybes išgirs aplinkiniai, jis tiesiog turėtų išeiti, moteris, viena likusi namuose, su savimi nesipyks ir nerėkaus. Atkakliai bandau įtikinti vyrus – nesvarbu, kas kaltas, kas pradėjo, jeigu pakeli prieš moterį ranką – kaltas liksi tu, - pasakojo A. Meškauskas.
Svarbus dalykas ir tas, kad būsimas smurtautojo vaikas yra taip pat potencialus tėvo pasekėjas, jis nesąmoningai perims šeimos modelį, sūnui smurtas prieš moterį taps norma. Lygiai tas pats, jei smurtautojas augins dukterį – jis augins auką. Mergaitė stebės mamos gyvenimą ir iš anksto taikstysis su galimu smurtu.
- Gyvenime svarbu nusistatyti prioritetus ir jų laikytis. Neatimti laiko, skirto šeimai, ir neaukoti jo darbui. Klaida, jei tėvas, prižadėjęs su vaiku vykti į žvejybą, atsisakys sumanymo vardan staiga paskambinusio draugo, svarbiausia yra šeima ir planų vykdymas, ne vaikas, o draugas gali palaukti. Jei susipykstama, šeimą ištinka krizė – pirmiausia reikia ieškoti priežasčių savyje, - teigė Algirdas Meškauskas.
Tauragėje lankęsis ir paskaitą skaitęs svečias yra sudaręs eilėraščių knygelę, kurioje surinkti įvairių autorių kūriniai apie tėvą. Keisčiausia, pasak jo, tai, kad bene visos eilės tėvui sukurtos šiam mirus. Tuo tarpu apie motiną eilių gausybė, ir jos kurtos dar jai gyvai esant.
- Visada savo klientams sakau – nuo to, kaip jūs bendrausit su savo vaikais, priklausys, ar jie jums eiles kurs po mirties, ar dar gyviems esant. Šeima yra laivas, kuris gali būti didingas, gražus, bet kaip ir visi laivai jie turi galimybę nuskęsti, todėl labai svarbu jį atsakingai vairuoti, - tokiais žodžiais paskaitą užbaigė Vilniaus vyrų krizių centro steigėjas Algirdas Meškauskas, o paskaitoje dalyvavusiems asmenims padovanojo po knygą, kurioje galima rasti įvairiausių šeimoje kylančių nesusipratimų pavyzdžių ir jų sprendimo būdų.
Tauragės moters užimtumo ir informacijos centro vadovė Nijolė Meilutienė informavo, kad nors Lietuvoje moterys jau pakankamai daug uždirba, yra savarankiškos, išsilavinimu jos ženkliai lenkia vyrus, tačiau kas trečia patiria smurtą. Nuo rugsėjo mėnesio jos vadovaujamas centras turi galimybę dar labiau prisidėti prie moters gerovės – kiekvieną trečiadienį nuo 10 valandos ryto Moters užimtumo ir informacijos centre dirbs teisininkė, kuri konsultuos teisiniais klausimais ir stengsis padėti.
 

Vaiva KESERAUSKAITĖ

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija