17 Spalis 2019, Ketvirtadienis

 

Pirmas
 

Gamta įsišėlo. Akį glosto vaiski žaluma, svaigina alyvų, pakalnučių kvapai. Visu smagumu mums likusius metus skaičiuoja gegutė, liejasi lakštingalų trelės. Žiedlapių nusnigtais takeliais jau skubame į beprasidedančią vasarą. Norintys prisidėti prie šio grožio kūrimo, dar gali paplušėti. Apie tai, kokius paskutiniuosius pavasarinius darbus  dar galima nuveikti gėlynuose, sutiko papasakoti Tauragės miesto seniūnijos apželdinimo specialistė Irma Monstvilaitė.

Sigutė PUMPUTIENĖ

Jau daugiau kaip metus Tauragės miesto seniūnijoje dirba  Irma Monstvilaitė. Ji rūpinasi miesto gėlynais, želdiniais, medžiais. Lietuvos žemės ūkio universitete baigusi sodininkystės ir apželdinimo studijas Irma džiaugiasi dabartinėmis savo pareigomis. Jai tai puiki galimybė praktikoje pritaikyti universitete įgytas žinias. Pasak jaunosios specialistės, dabar pats darbymetis. Šiuo metu sodinami gėlynai tauragiškių ir miesto svečių akis džiugins iki vėlyvo rudens. Irma Monstvilaitė mielai sutiko pasidalinti savo mintimis ir patarimais apie vasarinių gėlių sodinimą su „Tauragiškių balso“ skaitytojais ir atsakyti į keletą klausimų šia tema.

Visi mėgstame domėtis madingais dalykais. O ar yra gėlių mados?

- Paskutiniaisiais metais vasarinių gėlių mados mažai keičiasi. Vis dar mėgstamos petunijos, surfinijos, begonijos, serenčiai. Populiariausios rožinės, raudonos spalvos. Violetiniai atspalviai jau mažiau populiarūs. Pastaruoju metu visuomenei susidomėjus sveika mityba ir ekologija, puikiausiai tinka  dekoratyvinių žydinčių  ir prieskoninių augalų derinimas. Juo labiau, kad  gurmaniško maisto mėgėjai salotoms jau ir Lietuvoje naudoja ledinukų, vienadienių žiedus, nasturtes.

Kaip išsirinkti sveikus, geros kokybės sodinukus?

- Reikėtų gerai apžiūrėti, kad augalų lapeliai nebūtų susisukę, dėmėti. Dažna sodinukų bėda – voratinklinė erkutė, todėl derėtų nepamiršti apžiūrėti apatinės lapelių dalies. Augalėliai turėtų būti vešlūs, nesuvargę. Jei tai žydinti rūšis, geriau pirkti tik pradedantį žydėti, tada jis savo žiedais džiugins ilgiau.

Ką mylinčios gėles šeimininkės galėtų pasisodinti savo balkonuose?

- Tiems, kas nesibijo pastovaus ir kruopštaus darbo, tiks petunijos, surfinijos. Nužydėjusius  šių gėlių žiedelius reiktų nuolat nuskinti, dažnai tręšti, kasdien palaistyti. Už nuolatinį triūsą  tokių gėlių šeimininkai bus apdovanoti ryškiaspalvių gėlių jūra. Turintiems mažiau laiko ar kantrybės patartina auginti pelargonijas, batatinį sukutį, nasturtes. Batatiniai sukučiai yra atsparūs vėjams, jų puikūs lapai gražiai dera su kitų rūšių žydinčiomis gėlėmis. Kad pelargonijos būtų vešlesnės, labiau išsišakotų, pirmąsias ataugėles su pumpuru reikia nuskinti. Vazonai su petražolėmis, raudonėliu, mėtomis, kitais prieskoniais augalais yra ne tik malonūs akiai, bet ir naudingi. Žmonėms, neturintiems savo sodo, daržo, turėtų būti smagu nusiskinti šviežią lapelį savo stalui.

Lietuviai labai rūpinasi kapinėmis. Ką galėtumėte patarti jiems?

- Daugelis žmonių neturi galimybių dažnai lankyti savo artimųjų kapų. Tad augalėliai, sodinami kapinėse, turėtų reikalauti kuo mažiau priežiūros, būti atsparūs ligoms ir gamtos išdaigoms. Parduotuvėse jau galima įsigyti vejos sėklų, kuri užauga tik iki dešimties centimetrų. Tokią žolytę galima nukirpti net stambesnėmis žirklėmis. Ledinukai, begonijos, serenčiai, žilės, šlamučiai – tai gėlės, labiausiai tinkančios kapų puošimui.

Kaip gėles prižiūrėti, kad jos gražiai augtų ir džiugintų akį?

- Vienu sakiniu visko nepasakysi. Tačiau yra keletas esminių dalykų, kuriuos  gerai  žino visi mylintys augalus ir turėtų įsidėmėti pradedantieji gėlininkai. Gėlių nereikėtų lieti vandeniu tiesiai iš čiaupo. Geriausiai tinka pastovėjęs vanduo. Jei yra galimybė, į  paruošto laistymui vandens  talpas naudinga įmesti mėtų, dilgėlių, česnakų lapų. Perkant trąšas svarbu nepasiduoti  gražių paveikslėlių ant pakuočių įtakai ir gerai perskaityti produkto sudėtį. Praktika rodo, kad patogiausia ir ekonomiškiausia yra pirkti didesnes trąšų pakuotes.

Komentarai

 #
Šaunuolė Irma. O seni pesimistai vis zirzia: o mūsų laikais...
 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija